Kakav je osjećaj imati najbolji diplomski rad u akademskoj godini?
Osjećaj je fantastičan! Kada sam krenula s istraživanjem Hoshin Kanri metode, nisam ni pomišljala da će moj rad izazvati ovakvu pažnju. Svakako, bilo je puno truda i neprospavanih noći, ali sada vidim da se sve to isplatilo. Naravno, uvijek je lijepo primiti priznanje, ali ono što me najviše veseli je to što je moj rad prepoznat kao vrijedan doprinos u području planiranja sigurnosti. Sad se osjećam motivirano nastaviti dalje u tom smjeru i vidjeti kamo me sve to može odvesti!
Što vas je inspiriralo da odaberete Hoshin Kanri metodu za svoj diplomski rad?
Inspiracija za odabir Hoshin Kanri metode došla je iz želje da istražim inovativne pristupe sigurnosnom planiranju. Kroz rad i studij primijetila sam potrebu za sustavnijim i efikasnijim pristupima u sigurnosnoj industriji. Hoshin Kanri, sa svojim fokusom na dugoročne ciljeve, jasno definirane procese i sveobuhvatnu primjenu u organizacijama, činila se idealnim alatom za rješavanje složenih izazova u planiranju sigurnosti. Dodatno, moj mentor je na jednom od predavanja istaknuo kako postoji mnogo različitih područja unutar sigurnosti koja su još nedovoljno istražena, što me potaknulo na dublje istraživanje. S obzirom na to da volim istraživati i razmišljati izvan okvira, odlučila sam sve te ideje pretočiti u diplomski rad i proučiti kako Hoshin Kanri može unaprijediti planiranje sigurnosti.
Možete li objasniti kako Hoshin Kanri metoda doprinosi učinkovitijem planiranju sigurnosti?
Hoshin Kanri metoda doprinosi učinkovitijem planiranju sigurnosti kroz jasnu usklađenost između strateških ciljeva i operativnih aktivnosti. Korištenje X-matrice omogućuje organizacijama da postave mjerljive sigurnosne ciljeve, a PDCA ciklus (Plan-Do-Check-Act) osigurava stalno praćenje napretka i prilagodbe u cilju kontinuiranog poboljšanja sigurnosnih mjera
Na koje konkretne izazove u sigurnosnoj industriji se vaš rad fokusirao?
Moj rad se fokusirao na nekoliko ključnih izazova u sigurnosnoj industriji, uključujući složenost integracije kibernetičke sigurnosti, zaštite na radu, te održive proizvodnje u jedinstveni plan. Poseban naglasak stavljen je na koordinaciju različitih razina unutar organizacije kako bi se osigurala dosljednost u provođenju sigurnosnih mjera.
Koje su ključne prednosti korištenja ove metode u odnosu na tradicionalne pristupe planiranju sigurnosti?
Ključne prednosti Hoshin Kanri metode u odnosu na tradicionalne pristupe uključuju bolju usklađenost strateških i operativnih ciljeva, detaljno praćenje napretka kroz X-matricu i mogućnost kontinuiranog poboljšanja sigurnosnih mjera kroz PDCA ciklus. Također, metoda omogućava organizacijama da brzo odgovore na promjene u vanjskom okruženju i prilagode svoje sigurnosne strategije.
Kako planirate primijeniti znanja stečena u ovom istraživanju u vašoj karijeri?
Hoshin Kanri se može koristiti gotovo svakodnevno u planiranju različitih aktivnosti, ne samo u velikim organizacijama, već i u svakodnevnom poslovanju. Ova metoda omogućava strukturiranje ciljeva, praćenje napretka i prilagodbu strategija – od planiranja projekata do svakodnevnih zadataka, uvijek mogu primijeniti PDCA ciklus (Plan-Do-Check-Act). Planiram koristiti Hoshin Kanri kao alat za postavljanje dugoročnih ciljeva i njihovo usklađivanje s konkretnim zadacima, što će mi pomoći u boljoj organizaciji rada, ali i uvođenju učinkovitijih sigurnosnih mjera. Također bih voljela svoja saznanja iz diplomskog rada predstaviti kroz stručne članke i publikacije. Na taj način bih mogla podijeliti prednosti ove metode s kolegama iz industrije, a možda čak i zainteresirati nadležne osobe u zakonodavstvu da prepoznaju Hoshin Kanri kao potencijalni alat za unapređenje sigurnosnih standarda u zakonskoj regulativi.