U nastavku donosimo intervju s Danijelom Golub Zadravec, studenticom čiji je završni rad “Sigurnosni protokoli u procesu zaprimanja pošiljaka koje sadrže opasnu robu u poštanskom prometu” proglašen najboljim završnim radom na Veleučilištu studija sigurnosti. Kroz ovaj intervju, Danijela će nam otkriti inspiraciju iza svog rada, izazove s kojima se susrela i kako njezini zaključci mogu doprinijeti sigurnosti u logističkoj industriji.

Kakav je osjećaj znajući da ste napisali najbolji završni rad?
Odličan! Ponosna sam na svoj rad, posebno zato što znam da je konkurencija bila stvarno jaka i da ima puno izvrsnih završnih radova ostalih kolega, ali isto tako moram još jednom zahvaliti svom mentoru jer je ovaj rad produkt i naše dobre suradnje.
Što Vas je inspiriralo da odaberete ovu temu za svoj rad?
Tema prijevoza opasnih pošiljaka u poštanskom prometu inspirirala me zbog mog svakodnevnog iskustva u radu s korisnicima, gdje primjećujem koliko su korisnici često neinformirani o pravilima za slanje takve robe. Kao voditeljica službe za korisnike, svjesna sam da gotovo 50% upita dolazi upravo zbog nedostatka informacija o tome što je dozvoljeno slati. Konkretni slučaj koji me dodatno motivirao bio je kada je pošiljka, poslana u staroj kutiji s oznakama opasne robe, uzrokovala zaustavljanje međunarodnog leta. Iako se radilo o dozvoljenom sadržaju jer je u kutiji bila vaza, bila je nepravilno pakirana, što je pokazalo koliki značaj imaju sigurnosne mjere i edukacija u poštanskom prometu. Također, svake dvije godine prolazim i osposobljavanje vezano uz prijevoz opasnih roba zrakom, što me dodatno potaknulo da se fokusiram na ovu važnu temu.
Koji su ključni izazovi s kojima ste se susreli prilikom istraživanja sigurnosnih protokola u ovom specifičnom području?
Edukacija i informiranost, kako djelatnika tako i korisnika poštanskih usluga. Prepoznavanje da se radi o potencijalno opasnoj robi prije zaprimanja pošiljaka je ključno. Isto tako važno ja da su i korisnici informirani i educirani o svojim pravima i obavezama koje imaju prilikom slanja pošiljaka.
Kako su sigurnosni protokoli u zaprimanjima opasne robe utjecali na standarde u poštanskom prometu, prema Vašem istraživanju?
Sigurnost je sve važnija tema, kako u drugim djelatnostima pa tako i u poštanskom prometu.
Sigurnosni protokoli za opasne robe značajno su podigli standarde sigurnosti u poštanskom prometu, osiguravajući bolju zaštitu i smanjujući rizike. Ti standardi ne samo da povećavaju sigurnost u rukovanju pošiljkama, već su i nužan uvjet za poštanske operatore kako bi mogli ispunjavati zakonske i međunarodne regulative.
Kakva su Vaša predviđanja sigurnosnih mjera u poštanskom prometu, posebice u pogledu opasne robe?
Integracija tehnologije, u smislu automatizacije procesa i naprednije detekcijske tehnologije. Svakako i strože međunarodne standarde uz povećanu svijest o ekološkoj odgovornosti u sigurnosnim mjerama za poštanski promet opasne robe. Te mjere bit će usmjerene na smanjenje rizika za ljude i okoliš, dok će istovremeno omogućiti učinkovitu i sigurnu dostavu opasne robe na globalnoj razini.
Koji su Vaši daljnji planovi vezani za ovu temu ili Vašu karijeru u području sigurnosti?
Moj profesionalni razvoj u području sigurnosti opasnih pošiljaka trenutno, usmjeren je na daljnje obrazovanje na diplomskom studiju Veleučilišta sigurnosti, unapređenje postojećih procedura u svom svakodnevnom radu s posebnim fokusom na edukaciju korisnika. U dugoročnom smislu, definitivno se vidim u području sigurnosti, posebice u područjima sigurnosnih aspekata logistike i poštanskog prometa.