Silvijo Vuković je student 3. godine Veleučilišta studija sigurnosti, suvlasnik obrta koji se bavi obučavanjem djelatnika za rad na visini na siguran način i voditelj smjene u Javnoj vatrogasnoj postrojbi Našice. U nastavku donosimo intervju.
1. Možete li nam reći nešto više o svom putu do funkcije voditelja smjene u Javnoj vatrogasnoj postrojbi?
U vatrogastvu sam od ranog djetinjstva kao član dobrovoljnog vatrogasnog društva Našice, a naravno sve je krenulo od natjecanja i različitih vatrogasnih vježbi. Vatrogastvo je stručna i humanitarna djelatnost od interesa za Republiku Hrvatsku pa smo tako i odgojeni, a trudimo se na taj način odgajati i mlađe generacije. Zaposlenjem u javnoj varogasnoj postrojbi Našice ostvario mi se “dječački san” i krećem profesionalno raditi ono što volim. Prije imenovanja sam u operativnom vatrogastvu radio 11 godina, gdje sam u DVD-u i Javnoj vatrogasnoj postrojbi sudjelovao na nekoliko stotina intervencija, a kontinuiranim formalnim i neformalnim obrazovanjem dolazim do čina Vatrogasni časnik prve klase u dobrovoljnom vatrogasnom društvu i funkcije Voditelja smjene u Javnoj vatrogasnoj postrojbi Našice.
2. Što Vas je motiviralo da se posvetite spašavanju na visinama i u dubinama?
Spašavanje ljudi i imovine temeljni je razlog zbog kojeg volim svoj posao pa sam se u tom smjeru nastavio usavršavati, a između ostalog odlučujem se i na specijalnost “Spašavanje iz dubina i sa visina” koje je trajalo oko 3 godine, sve dok nisam došao do zadnjeg stupnja, odnosno vježbatelja ovog programa osposobljavanja. Spašavanja u prometnim nesrećama te spašavanja s visina posebno su teške vatrogasne intervencije jer zahtijevaju vrhunsku koordinaciju i donošenje velikog broja odluka u relativno kratkom vremenu, koje direktno utječu na brzinu spašavanja i zbrinjavanja unesrećene osobe, odnosno njihov “zlatni sat” koji znatno pomaže u smanjenju posljedica od ozljeda u ovim nesrećama. Drugi razlog motivacije je podizanje svijesti o sigurnosti spašavatelja kod ovakvih vrsta intervencija. Obuka spašavatelja i ukazivanje na opasnosti i mjere zaštite kroz različite vježbe i simulacije ovakvih intervencija pomažu većoj učinkovitosti intervencija, a da pritom vatrogasci podižu osobnu sigurnost, kao i sigurnost unesrećene osobe na najvišu moguću razinu.
3. Kako ste se odlučili pokrenuti vlastiti obrt?
Uz posao u Javnoj vatrogasnoj postrojbi, suvlasnik sam obrta za industrijski alpinizam “STS SKY” koji obavlja sve vrste radova na visini uključujući pristup užetom na teško pristupačnim mjestima. Isto tako, obučavamo druge djelatnike za rad na visini na siguran način uz pravilno korištenje adekvatne zaštitne opreme i pridržavanje mjera zaštite na radu u radovima na visini na području cijele Hrvatske.
Obrt smo odlučili pokrenuti iz dobre vizije u nedostatku ovakve vrste rada na našim područjima, a obzirom da je ovaj posao veoma zanimljiv i dinamičan. Djelatnosti koje naš obrt nudi su rad u silosima, skučenim prostorima, visokim rešetkastim konstrukcijama, različitim industrijskim postrojenjima gdje ne može prići podizna platforma ili ne postoji mogućnost postavljanja skele, do rušenja drveća na teško dostupnim mjestima gdje se mora voditi računa o sigurnosti imovine i rezati dio po dio uz korištenje alpinističkih i arborističkih tehnika. Kroz godine rada, a s obzirom da je suvlasnik obrta diplomirani inženjer sigurnosti i zaštite s velikim iskustvom na ovim poslovima, odlučili smo se baviti i obukom djelatnika za rad na visini u suradnji s drugim firmama.
4. Na koji način STS SKY doprinosi većoj sigurnosti na radnim mjestima?
-Prije svega obukom radnika za rad na visini. STS SKY pruža specijalizirane treninge koji osposobljavaju radnike za sigurno obavljanje poslova na teško dostupnim mjestima.
-Primjena naprednih tehnika te korištenje suvremenih metoda i certificirane opreme, čime osiguravamo da se radovi na visini izvode prema najvišim sigurnosnim standardima, smanjujući rizik od nesreća.
-Implementacijom sigurnosnih mjera i uslugom savjetovanja u vezi sigurnosnih protokola na radnim mjestima koja zahtijevaju rad na visini.
-Radnici koji sudjeluju u našim seminarima i obukama prolaze kroz praktični dio gdje simuliramo različite scenarije kako bi mogli odgovoriti izazovima koji ih u poslu očekuju. Prolaze penjanje uz korištenje opreme i užeta, spuštanje uz osiguranje užetom te izradu sidrišta i drugih sigurnosnih elemenata potrebnih za osiguranje prilikom radova na visini.
5. Što ste najviše naučili kroz iskustvo vođenja posla u sigurnosnoj industriji?
Naučio sam da se u Hrvatskoj polako podiže svijest o sigurnosti kako privatnih, tako i javnih poduzeća. Odgovorne osobe su postale svjesne kaznene odgovornosti u slučaju ne pridržavanja propisa iz domene zaštite na radu i zaštite od požara pa se počelo puno više investirati u osobnu i drugu zaštitnu opremu, kao i obuku radnika koji ju koriste. Jedan od glavnih ciljeva kompletnog sustava sigurnosti treba biti stvaranje svijesti vlasnicima firmi da je zaštita na radu investicija, a ne trošak, što u Republici Hrvatskoj još uvijek nerijetko nailazi na otpore.
6. Kako vidite povezivanje praktičnih iskustava iz Vašeg posla s edukacijom na Veleučilištu studija sigurnosti?
Imam privilegiju većinu teorije iz kolegija vezanih uz Sigurnost i Zaštitu na radu s našeg fakulteta direktno provoditi u poslu kojim se bavim, bilo da je riječ o vatrogastvu ili privatnoj firmi. Mogu reći da mi fakultet uvelike pomaže u organizaciji rada i ostvarivanju kvalitetne suradnje s drugim firmama i velikim poslovnim subjektima. Moram također pohvaliti profesore, ali i ostale djelatnike VSS-a na trudu koji ulažu kako bi studenti dobili i praktična znanja kroz organiziranja raznih vrsta praktične nastave, osim teorije koja se, naravno, mora naučiti.